Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Miért fontos a fejünkben élő városkép? Konferencia a mentális térképekről.
Közös konferenciát szervez a mentális térképészek nemzetközi platformja (IMMAP) és a Corvinus Egyetem Budapesten. A rendezvény elsődleges célja a tudomány és az alkalmazott világ párbeszédének kialakítása.
Az izgalmas témákat – mint a navigáció téri kutatása, a városi kutyasétáltatás, a szegregátumok térkapcsolata vagy a tömegrendezvények térrel összefüggő kérdései – egy módszer, illetve megközelítés köti össze:
„A tájékozódás az életünk fontos része, több területen használjuk, ennek megfelelően a »mental mapping« egy interdiszciplináris terület, elsősorban a környezet-pszichológia, a kulturális antropológia, a földrajz és az urbanisztika érdeklődési körébe vág” – írja a programismertető.
Az emberi közlekedésben robbanásszerű változás várható. Az új technológiák megjelenése mögött azonban mindig az ember áll. És bár a technológia az észlelés korlátait is tágítani tudja, ennek elméleti kerete mindig is az ember marad. Ezért fontos, hogy az általunk bejárt terekben tudatosan közlekedjünk.
Föld, terület, hely – a városban ez korlátozottan áll rendelkezésre. Miért?
Miért részesítjük előnyben ugyanazokat a zónákat és területeket? Hogyan befolyásolja a városképünk az ingatlanpiacot?
„A városfejlesztésben, a várostervezésben a tér használata, az abban való tájékozódás és cselekvés elsődleges fontosságú. Amely helyeket az emberek nem tudnak megszeretni, használni, az gyorsan megsemmisül, leromlik, értéktelenné válik” – jegyzi meg az ajánló.
Az előadók között van többek között Cséfalvay Zoltán, Kádás Tamás (Sziget), Kerecsen Tamás (NNG) és Pongrácz Péter (ELTE) is.
További információk a mentalmap.org oldalon olvashatók.